KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 7437009
*
nr 743 7009
Stig Borglind
(1892-1965), Sverige
Etsning, Stig Borglind (1892-1965), sign, motivets mått: 22x28
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:27:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/2 11:08:01
1
150 kr
14/2 22:28:13
2
150 kr
14/2 22:29:11
2
200 kr
18/2 22:53:51
3
400 kr
26/2 01:40:14
4
500 kr
27/2 18:11:18
5
500 kr
27/2 18:12:05
5
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Stig Borglind
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
Läs mer om Stig Borglind
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik stig borglind svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7143 Carborundumets..
James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:04
-
7144 Carborundumets..
James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:36
-
7080 Etsningar
3 st, Signerad, Harald Sallberg (1895-1963), Sveri..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:19
-
5342 Etsningar
5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:02
-
7125 Färgetsning
Felix Neuenkamp. Signerad, numrerad 60/75. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:30
-
7218 Grafiska blad
6 st, Carl fredrik Akrell, Skånka slott. Signerade..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:17
*
Stig Borglind
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Stig Borglind
nr 743 7009
Stig Borglind
(1892-1965), Sverige
Etsning, Stig Borglind (1892-1965), sign, motivets mått: 22x28
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/2 11:08:01 | 1 | 150 kr |
14/2 22:28:13 | 2 | 150 kr |
14/2 22:29:11 | 2 | 200 kr |
18/2 22:53:51 | 3 | 400 kr |
26/2 01:40:14 | 4 | 500 kr |
27/2 18:11:18 | 5 | 500 kr |
27/2 18:12:05 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Stig Borglind
Stig Borglind, svensk mÃ¥lare, grafiker född 1892, död 1965.Läs mer om Stig Borglind
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik stig borglind svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7143 Carborundumets..
James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:04 -
7144 Carborundumets..
James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:36 -
7080 Etsningar
3 st, Signerad, Harald Sallberg (1895-1963), Sveri..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:19
-
5342 Etsningar
5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:02 -
7125 Färgetsning
Felix Neuenkamp. Signerad, numrerad 60/75. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:30 -
7218 Grafiska blad
6 st, Carl fredrik Akrell, Skånka slott. Signerade..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:17